Każdy zabieg, niezależnie od stopnia zaawansowania, przeprowadzany jest w sterylnych warunkach oraz z należytą starannością.

 

WYKONYWANE ZABIEGI

 

Pedicure medyczny i kosmetyczny

Pedicure, nazywany też podstawowym zabiegiem podologicznym, to zabieg pielęgnacyjno-leczniczy wykonywany na stopach. Ma na celu poprawienie komfortu pacjenta poprzez usunięcie zrogowaceń, obcięcie i oszlifowanie paznokci oraz oczyszczenie wałów okołopaznokciowych. Niedogodności te powstają na skutek codziennego funkcjonowania, użytkowania niekiedy nieodpowiednio dobranego obuwia, ale także jako następstwo mechanizmu obronnego stóp, które poprzez rogowacenia amortyzują nacisk podczas chodzenia.

 

Profilaktyka stopy cukrzycowej

W ostatnim czasie notuje się coraz więcej przypadków zachorowań na cukrzycę. Towarzyszące tej chorobie powikłania określa się jako zespół stopy cukrzycowej. Z racji tego, że infekcje bakteryjne występują o osób chorych na cukrzyce zdecydowanie częściej niż u zdrowych, dochodzi bardzo często do owrzodzeń, zakażeń, a nawet destrukcji tkanek głębokich. W takich przypadkach bardzo ważna jest profilaktyka oraz regularne wizyty u Podologa.

 

Profilaktyka oraz pielęgnacja stopy Seniora

Dbać o stopy powinien każdy, niezależnie od wieku czy płci. Wraz z upływem czasu, podstawowa pielęgnacja stóp, jak na przykład zwykłe obcięcie paznokci, staje się znacznie trudniejsze, niekiedy wręcz niemożliwe do wykonania samodzielnie. W takich przypadkach zaleca się korzystanie z usług Podologa.

  • W szczególnych przypadkach istnieje możliwość dojazdu do pacjentów. 

  • Podobella świadczy swoje usługi również w Domach Seniora/ Spokojnej Starości w okolicy Gorzowa Wlkp.

 

Profilaktyka stóp dziecka

Stopa dziecka również narażona jest na wszelkiego rodzaju urazy. Bardzo częstą dolegliwością małych pacjentów są: wrastające paznokcie, kurzajki oraz odciski. Z racji tego, że dzieci niechętnie podchodzą do różnego rodzaju zabiegów, odpowiednie podejście Podologa jest bardzo ważnym aspektem podczas wizyty w gabinecie podologicznym.

W Podobelli dzieci są bardzo mile widziane, a dla tych grzecznych, dzielnych i wytrwałych przewidywane są nagrody !

 

Stopa sportowca

Stopy podczas wzmożonej aktywności fizycznej bardzo często narażane są na wszelkiego rodzaju choroby i urazy takie jak: grzybica, odciski, modzele czy problemy z płytką paznokciową, bardzo często spotykane u biegaczy. Powierzenie swoich stóp specjaliście z pewnością polepszy komfort podczas uprawiania sportów.

 

Usuwanie brodawek wirusowych (kurzajek)

Najczęściej spotykaną infekcją wirusową są brodawki, za które odpowiada wirus brodawczaka występujący w wielu odmianach. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z wirusem np. na basenach. Należy pamiętać, że osoba posiadająca brodawki w jednym miejscu na skórze, może zainfekować inne miejsca na swoim ciele poprzez dotyk. Dlatego należy niezwłocznie je usunąć poprzez zastosowanie krioterapii (wymrożenia).

 

Korekcja wrastających paznokci

Przyczyny wrastających paznokci są niejednoznaczne.Bardzo często jest to jednak konsekwencja noszenia zbyt ciasnego obuwia, nieprawidłowego obcinania paznokci czy powtarzających się urazów. Ból i dyskomfort związany z wrastającym paznokciem można ukoić stosując tamponadę lub założyć specjalne klamry korygujące.

 

Rekonstrukcja płytki paznokciowej metodą UNGUISAN

Metoda rekonstrukcji płytki paznokciowej wynaleziona przez Josefa Greppmayra i opatentowana w 1953 pozwala w łatwy sposób zrekonstruować paznokieć oraz uzupełnić ubytki i braki w paznokciu. Zrekonstruowany paznokieć wygląda bardzo naturalnie i jest bardzo trwały.

 

Usuwanie odcisków (nagniotków)

Odciski to urazy towarzyszące noszeniu ciasnego obuwia, ucisku lub są następstwem wadliwego ustawienia stopy (np. koślawy paluch, płaskostopie). Mogą być twarde albo miękkie. Dolegliwości te usuwane są za pomocą frezarki oraz specjalnie dobranych narzędzi.

 

Usuwanie modzeli

Zmiany skórne powstające na stopach na skutek długotrwałego ucisku lub tarcia to modzele. Mogą być również skutkiem źle dopasowanego obuwia oraz zniekształconej anatomicznie stopy. Dolegliwości te usuwane są za pomocą frezarki oraz specjalnie dobranych narzędzi.

 

Terapia pękających pięt

Nadmierne rogowacenie pięt, inaczej zwane hiperkeratozą i zespół pękających pięt bardzo często powiązane są bezpośrednio z suchością skóry. Dolegliwości te mogą być spowodowane użytkowaniem obuwia o zbyt twardej podeszwie, nieprawidłowym ułożeniem szkieletu, a także jako następstwo chorób takich jak reumatyzm, cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek , nadwaga i niedobory witamin. Przypadłość ta bardzo często towarzyszy grzybicy i alergiach skórnych.

 

Badanie podoskopowe stóp

Badanie podoskopowe pozwala na ocenę stopnia kontaktu stopy z podłożem i jej wysklepienia oraz zdiagnozować deformacje takie jak koślawy paluch czy płaskostopie. Jest to badanie proste, szybkie i całkowicie nieinwazyjne.Prawidłowa diagnoza umożliwia odpowiednie dobranie wkładek ortopedycznych do butów, a przez to niwelowanie nieprawidłowych przeciążeń w obrębie stopy.

 

Indywidualne ortezy z masy silikonowej

Ortezy z masy silikonowej są wykonywane bezpośrednio na stopie pacjenta. Dzięki temu umożliwiają optymalne dopasowanie się do kształtu stopy, natury deformacji i indywidualnych potrzeb. Orteza zabezpiecza przed otarciami i nadmiernym uciskiem, chroniąc jednocześnie przed powstawaniem odcisków i modzeli.

 

Grzybica stóp i paznokci

Do zakażenia grzybicą dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze środowiskiem grzybów. Najczęściej do zakażeń dochodzi w miejscach o stosunkowo dużej wilgotności, takich jak baseny, sauny. Ponadto czynnikiem sprzyjającym rozwojowi grzybicy jest obuwie nieoddychające, wykonane ze sztucznego tworzywa, które nasila pocenie się stóp. W przypadku podejrzenia grzybicy, pobierana jest próbka (skóry/paznokcia) do badania mikologicznego w celu ukierunkowania dalszego leczenia.